Racje antygony i kreona scenariusz lekcji

Pobierz

Mieli dwóch synów (Polineika i Epeloklesa), oraz dwoie córki (ismenę i Antygonę).Tragizm Antygony polega na tym, że bohaterka staje przed | Czytaj więcej na Odrabiamy.pl!. Szkoła ponadpodstawowa.. Podoba się?. Znajdź odpowiedzi na swoje zadania domowe!. Antygonie bardzo zależało na pochówku brata ponieważ, kochała go i wie, że gdy ciało nie zostanie pochowane to.Na ostatniej lekcji języka polskiego rozpoczęliśmy omawianie tragedii Sofoklesa pt. " Antygona".. Dla ambitnych Możesz wybrać formę zbliżoną do eseju.. Sklep.. Już podczas czytania tej fascynującej lektury zacząłem zastanawiać się nad postawami dwójki bohaterów : Antygony i Kreona.. Elektra powrót Agamemnona po wojnie do domu Elektra - sterszczenie 1.. Wygląd.. W utworze tym, jak i w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje; Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata i Kreona, który zakazał pochówku Polinejkesa kierując się racjami dobra .Racje Antygony i Kreona 2.. Dyskusję rozpoczyna grupa, w której motywacje zwolenników były uboższe.CECHY ANTYGONY CECHY KREONA 1.. Zbierają argumenty do dyskusji, szukają racji Antygony i Kreona.. Z mitu o Edypie (patzr cz.4) wiemy, że Edyp zył w kazirodczym związku ze swoją matką.. Nie wygrał jednak z klątwą domu Edypa.. Władca despotyczny bezwzględny, surowy, odważny.. Kreon - ludzkie prawo, zmarły wróg nadal jest wrogiem, władza +prawo Zadanie 2 Udziel odpowiedzi na hasła : Król po śmierci obu synów EdypaNov 18, 2021Kreon kontra Antygona - w dowolnej formie przedstaw racje jednej ze stron..

Zapisanie tematu lekcji.

Zarejestruj.. • Strażnik obwieszcza Kreonowi, iż ktoś pogrzebał ciało Polinejkesa.. Zdenerwowany władca każe odnaleźć winnego.. Wszystkiemu winna młoda, zbuntowana dziewczyna, która sprzeciwiła się królowi.. Antygona, buntownik z wyboru.. Książki.. Poznam rodowód Antygony.. Szkoła - zapytaj eksperta (1537) Szkoła - zapytaj eksperta (1537) Wszystkie (1537) Język angielski (815) Język polski (371) Matematyka (351) Biznes i Finanse (36498) .Wypisz racje Kreona i Antygony.. Question from @Xalusiax445 - Gimnazjum - Polski.. Następnie biorą udział w dyskusji za i przeciw, łączą się w grupy zgodnie z poleceniami nauczyciela, w zależności od przyjętych stanowisk dotyczących analizowanego problemu.Scenariusze lekcji języka polskiego opracowany na podstawie podręcznika do .. "Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.. Racja Antygony i racja Kreona.. Jest głęboko wierząca, można uznać że nawet fanatycznie wierząca w prawa boskie.. Pozycja społeczna.. Uczniowie określają na czym polegają antagonistyczne postawy bohaterów.. Temat: Wokół "Antygony".. Uczniowie zapisują w zeszytach punkt drugi: 2.. Antygona to monumentalny posag a Kreon to po prostu zwykły człowiek, pełen błędów i słabości… to czyj upadek bardziej porusza moje serce?. "To świat i ja dyktujemy prawa!". Oboje chcieli dobrze i kierowali się swoimi uczuciami i rozumem..

Wypisz racje Kreona i Antygony.

Zaloguj.. Dba o swój autorytet, jest niezłomny w swych decyzjach.. Pytanie.. Sytuacja życiowa.. Wszystkie pytania; Sondy&Ankiety; Kategorie .. Bezsensowne zwycięstwa mniej w życiu znaczą niż sensowne klęski.. Oby dwoje też srogo zapłacili za swoje czyny.. Cele: Uczniowie: zdobywają wiedzę dotyczącą wyglądu i funkcjonowania teatru antycznego, potrafi określić rolę aktora i chóru w teatrze antycznym, poznaje budowę antycznych utworów dramatycznych, umiejętnie wyszukuje informacje w "Słowniku kultury antycznej",Konflikt Kreona z Antygoną jest chyba powodem dyskusji od czasów napisania tej tragedii.. Antygona - święte prawo pochówku ściągające gniew bogów, prastare, niepisane prawo, protest przeciwko osądzaniu zmarłych, śmierć jako stan ducha zmazujący winy.. Racje Kreona i Antygony.Rodzaj zajęć język polski Miejsce sala lekcyjna Czas 45 minut Cel zajęć przyjrzenie się różnym punktom widzienia sióstr z dramatu pt. "Antygona"; analiza tych postaci, analiza relacji sióstr w dramacie.. Wyjaśniamy pojęcie: antagonista.. Poziom.. Wartości.. 6.Następnie uczniowie mają zastanowić się nad postępowaniem Antygony i Kreona.. Racje Kreona Racje Antygony Pragnie wzmocnić władzę królewską.. Najważniejsze jest dla niego prawo państwowe..

Pamiętaj jednak o sformułowaniu zawartym w temacie.Konspekt lekcji, Antygona.

Sytuacja rodzinna.. Mit o rodzie Labdakidów - czyli historia Antygony.. Wyznaje, że wyżej niż rozkaz królewski ceni prawa boskie, które nakazują grzebać zmarłych.Nov 18, 2021W uzasadnieniu wyboru racji Antygony uczniowie wskazują cechy, które im zaimponowały, np. chęć przeciwstawienia się przemocy i despotyzmowi, upór, wytrwałość, odwagę, miłość do brata itp.. Nie egzekwuje Ona praw władcy, postępuje niezależnie od wszystkich zgodnie ze swoją ideologią.. Sposób sprawowania władzy.. 4.Przyklejenie karteczek w odpowiednich miejscach - odczytanie cech.. Tak Nie Podobne teksty:antygona musi wybierać pomiędzy prawem boskim (pochowaniem brata zgodnie z zasadami religijnymi) i prawem ludzkim (postępowanie zgodnie z prawem ustanowionym przez człowieka, kreona); z kolei kreon albo będzie postępował zgodnie z wydanym rozkazem (kto pochowa zdrajcę, zginie) albo zostanie okrzyknięty królem, który prawo nagina do własnych …Dwie wielkie racje.. Język polski.. Zapoznaj się z postacią Kreona, władcy Teb, bohatera "Antygony".Racje Kreona i Antygony Kamil Borczyk 1E Według Antygony Kreon powinien ustąpić od prawa i zrobić wyjątek, ponieważ prawa boskie mają wyższą wartość niż prawa ludzkie.. Antygona karą śmierci za nieposłuszeństwo, a Kreon śmiercią żony Eurydyki i syna Hajmona za pychę i swoją dumę..

Uczniowie reprezentujący racje Kreona mogą wskazać np.: bezstronność, sprawiedliwość.

Mówi się, że Antygona wybrała swój los, Kreon przez los został pognębiony.. Kolejny etap pracy polega na wyliczeniu racji Antygony i Kreona.. Przedmiot.. Czy miała rację?. Metody pracy rozmowa , praca z tekstem, ćwiczenia dramowe Pobierz materiały (zip, 366 Kb) Przygotowanie do zajęć Aranżacja przestrzeniTemat 6.. Jest władcą sprawiedliwym, nieOct 11, 2021Zadanie 1 Wypisz cechy tez Antygony i Kreona.. Z Kreonem rozmawia Katarzyna Nowak• Antygona, mimo zakazu Kreona, postanawia pochować Polinejkesa.. Jednak prawdziwe dylematy zaczęły dręczyć mnie od momentu, w którym skończyłem czytać tę książkę.Z moich powyższych rozważań wynika, że i Antygona i Kreona mają rację.. Typ materiału: Materiał multimedialny.. Kreon jako władca dbający o dobro państwa, pod jakimś względem patriota, uważa .Zaloguj się, aby móc korzystać z tej opcji .W utworze tym ścierają się dwie racje: Antygony, która kierowała się racjami uczuć, …W ,,Antygonie" mamy starcie dwóch osobowości- Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc swojego brata oraz Kreona, który zakazał grzebania zwłok …Które racje Antygony czy Kreona są ci bliższe i dlaczego (min 6 zdań)Treść.Przydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.. Rozważ tę myśl na przykładzie losów Antygony i Kreona.. Uczucia i wartości.. Spróbuję […]Rozważ tę myśl na przykładzie losów Antygony i Kreona.. Zapoznaj się z interaktywną lekcją, w której przedstawiono cechy charakteru i poglądy najważniejszych postaci "Antygony" Sofoklesa..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt