Co jest ich charakterystyczną cechą stawonogi i mięczaki

Pobierz

Jest ona wytworem gruczołowym płaszcza.. ich ciało ma nitkowaty kształt.. - Typ układu .Ciało stawonogów jest okryte chitynowym oskórkiem, który np. u skorupiaków i staroraków przybiera postać grubego pancerza, a u innych grup jest raczej cienki.. Stawonogi są zwierzętami, które opanowały wszystkie środowiska.. W Polsce sklasyfikowano około 230 gatunków mięczaków.. Charakterystyka stawonogów.. posiadają muszlę.. Budowa wewnętrzna.. Ich kształty, barwy i zachowania fascynują ludzi - są inspiracją dla artystów i wynalazców.. Mięczaki mają dwuboczną symetrie, ale tu też wyjątek stanowią ślimaki.. Ich ciało jest podzielone na segmenty, które tworzą wyraźnie wyodrębnione odcinki zwane tagmami.. Segmenty ciała łączą się w większe odcinki, nazywane tagmami.. Cechą charakterystyczną mięczaków jest obecność worka trzewiowego, płaszcza, nogi i głowy (poza małżami) u wszystkich przedstawicieli.Oskórek u stawonogów nie powiększa się wraz ze wzrostem ciała, dlatego jest on co jakiś czas wymieniany na nowy.. Uzupełniona tabela poniżej: Odpowiedź na zadanie z Puls życia 630 seconds.. Stawonogi są zwierzętami trójwarstwowymi, a ich jamę ciała tworzy miksocel.1) Cechą stawonogów nie jest a) podział ciała na segmenty b) pokrycie ciała chitynowym oskórkiem c) obecność komórek parzydełkowych d) połączenie stawami odcinków odnóży 2) Zaznacz cechy raka stawowego a) ciało podzielone na 3 części: głowa, tułów, odwłok b) Oczy złożone umieszczone na słupkach c) Pierwsza para odnóży krocznych przekształcona w szczypce d) Na .Ryby opanowały środowisko wodne..

Cechą charakterystyczną mięczaków jest: answer choices.

Wszystkie mięczaki, z wyjątkiem głowonogów, mają mięśniową stopę jako narząd ruchu.Mięczaki mają miękkie, niesegmentowane ciała.. Stawonogi to najliczniejszy w gatunki typ zwierząt.. Cechą charakterystyczną stawonogów jest segmentacja ciała.Charakterystyczną cechą są mocne pazury, mocna czaszka, silne mięśnie żwacze, silna żuchwa, która porusza się tylko w jednej płaszczyźnie.. Fotografia przedstawia w toni od przodu głowę rekina wielorybiego.. 4) Na co podzielone jest ciało stawonogów?. Tags:*GŁOWONOGI ∙ płciowe, rozdzielnopłciowe, często z wyraźnym dymorfizmem ∙ zapłodnione wewnętrzne, w jamie płaszczowej ∙ rozwój prosty Przegląd systematyczny mięczaków MAŁŻE ∙ jako formy osiadłe zagrzebują się w piasku, czy w mule, albo przytwierdzają się do twardego podłożaQ.. 5) Są narządem dotyku i węchuIch ciała podzielone są na dwie części i wyposażone w sześć par odnóży.. Wszystkie mięczaki z wyjątkiem głowonogów mają muskularną stopę jako narząd ruchu.U stawonogów wyróżniamy segmentację heteronomiczną.. mają odnóża wyposażone w stawy.. - występowanie odnóży połączonych stawowo; - ciało pokryte pancerzem chitynowym; - ciało podzielone na tagmy (części): głowa, tułów, odwłok (u skorupiaków i pajęczaków) - u owadów występowanie trzech par odnóży krocznych.. Cechą charakterystyczną wszystkich mięczaków jest obecność płaszcza; gruby naskórek pokrywający grzbietową stronę ciała..

Ich cechą wspólną jest miękkie, wodniste ciało i brak szkieletu.

Spotyka się je zarówno w wodzie, w powietrzu, jak i na lądzie oraz w glebie.. Główne części ciała mięczaków to: answer choices głowa, tułów, noga głowa, worek trzewiowy, noga głowa, tułów, muszla Question 10 20 seconds Q.. Tworzą niezwykle zróżnicowaną grupę zwierząt.. Środowisko: lądowe, wodne (skorupiaki), powietrzne (owady) Cechy.. Stanowią podtyp szczękoczułkowców.. Zwierzęta mięsożerne mają silnie rozwinięte kły, zaś słabiej rozwinięte siekacze i trzonowce.Mięczaki mają miękkie, niesegmentowane ciała.. Są to głównie ślimaki i małże.1) Największy stawonóg 2) Najmniejszy stawonóg 3) Czym charakteryzują się stawonogi?. Do nietypowych cech mięczaków należy wytwarzanie dużych ilości gruczołów rozmieszczonych na całym ciele, a są to głównie gruczoły śluzowe, które służą utrzymaniu stałej wilgotności.dwuboczna symetria ciała ( wyjątek- ślimaki ) 2. ciało składające się z trzech odcinków-głowa -tułów-nogi 3. występowanie muszli (koncha).Ochronny pancerz, który rośnie przez całe życie.. Na ich wzór skonstruowano m.in. łodzie podwodne i torpedy.. Część odnóży jest przystosowana do poruszania się .Kolejną cechą charakterystyczną dla mięczaków jest brak segmentacji ciała..

Tagmy - są to odcinki ciała ( większe niż segmenty), z których zbudowane są stawonogi.

Odnóża są zbudowane z odcinków połączonych ze sobą stawami.. Charakterystyczną cechą wszystkich mięczaków jest obecność płaszcza; gruby naskórek, który pokrywa grzbietową stronę ciała.. Mogą mocno różnic się wyglądem oraz wielkością.. Owady posiadają głowę, tułów i odwłok, a skorupiaki i pajęczaki - głowotułów i odwłok.. Dobrze rozwinięte kości łokciowa i strzałkowa ułatwiają pościg za zdobycz.. Cechą szczególną stawonogów jest budowa odnóży podzielonych na człony, które są połączone stawami.. Oprócz pajęczaków obejmuje także owady, skorupiaki, wije i staroraki.. 5) Są narządem dotyku i węchu Rysunek przedstawia aparaty gębowe owadów, które litery pokazują aparat kłujący oraz liżący answer choices A i C A i B A i D Question 11 20 seconds Q.. Odpowiedź została zedytowana [Pokaż poprzednią odpowiedź]cewki Malpighiego (stawonogi lądowe: część pajęczaków i wszystkie tchawkowce) - mają one postać zamkniętych od strony jamy ciała cienkich kanalików, których ujście znajduje się na granicy pomiędzy jelitem środkowym i tylnym.. Obrazek przedstawia cykl rozwojowy motyla,Cechy charakterystyczne małży: a) wytwarzają wapienną muszlę dwuklapową tzn. składającą się z dwóch połówek, b) posiadają mięsistą nogę ( stopę ) umożliwiającą poruszanie się, c) oddychają skrzelami, d) odżywiają się planktonem, który odfiltrowują z wody, gdy uchylają muszlę, e) rozmnażają się płciowo, w większości są rozdzielnopłciowe,Start studying Stawonogi i mięczaki..

Niektóre mięczaki mają zewnętrzne wapienne muszle, które są wydzielane przez płaszcz.

Zjawisko takiej wymiany nazywany jest linieniem (najpierw ciasny oskórek pęka, zwierzę wysuwa się z niego okryte już nowym oskórkiem, który na początku jest miękki, a z czasem twardnieje.odpowiedział (a) 10.06.2011 o 21:21: Cechą charakterystyczną stawonogów jest szkielet zewnętrzny,podzielone na segmenty ciało oraz odnuża składające się ze sztywnych elementów połączonych stawami.. Między płaszczem a tułowiem występuje jama płaszczowa ( zawiera skrzela, otwory układu wydalniczego i pokarmowego ) 4. układ oddechowy ( formy .Cechy mięczaków poleca 81% 1689 głosów Treść Grafika Filmy Komentarze 1. wtórnojamowość, trójwarstwowość, dwuboczna symetria ciała ( wyjątek- ślimaki ) 2. nie segmentowane ciało składające się z trzech odcinków -głowa (małże- zredukowana) -tułów- rozrasta się po stronie grzbietowej ( worek trzewiowy- z większością narządów wewnętrznych )Stawonogi - budowa: Zwierzęta te cechuje symetria dwuboczna, metameria ciała..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt